معرفی گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی

ایجاد شده در ۱۹ تیر ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۲۸:۴۴ قبل از ظهر

معرفی گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی

 

تاریخچه:

پس از موافقت تاسیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گناباد در سال ۱۳۸۷ و همزمان با فعالیت اجرایی مستقل این دانشکده در سال ۱۳۹۶، پیشنهاد دانشکده بهداشت مبنی بر تاسیس گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی در جلسه شماره ۵۸۷۸/ص/۹۷ مورخه ۳۰/۰۴/۱۳۹۷ شورای دانشگاه مطرح و مورد موافقت قرار گرفت. پس از آن گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی از گروه بهداشت عمومی جدا شده، فعالیت خود را به عنوان یکی از گروه­های مستقل دانشکده بهداشت آغاز نمود. در حال حاضر کلیه دروس اپیدمیولوژی و آمار زیستی رشته-مقاطع مختلف دانشگاه توسط اعضای این گروه تدریس می شود.

 

چشم انداز، مأموریت، ارزش­های گروه:

گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی دانشکده بهداشت برآن است تا با بهره­ گیری از وجود اساتید مجرب، جوان و با استعداد به تربیت دانش ­آموختگانی توانمند که به نیازهای سلامت عمومی جامعه خود پاسخگو باشند مبادرت ­نماید. در این راستا ماموریت خود را دستیابی به اهداف آموزشی-پژوهشی دانشگاه (کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت)، تقویت بنیه علمی-پژوهشی دانش ­آموختگان و اعضای هیات علمی، تعیین نموده، با توجه به ارزشهای والای اخلاقی، توانمندسازی اعضای گروه، رعایت تعهد حرفه­ ای و حرفه ­ای گری، با تمرکز بر شناسایی و تعدیل عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در جامعه و با همکاری با مراکز تحقیقاتی داخل و خارج دانشگاه و از طریق انجام پژوهش­ های کاربردی در جهت پاسخگویی اجتماعی اقدام می­کند. انجام وظایف این گروه و به دنبال آن دستیابی به اهداف کلان آموزشی-پژوهشی دانشکده بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی و خدامت بهداشتی درمانی گناباد می­تواند با تاسیس رشته-مقاطع "کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی" و "کارشناسی ارشد آمار زیستی بیش از پیش تحقق یابد.

 

اهداف آموزشی

  • ارایه کلیه دروس اپیدمیولوژی و آمار زیستی و مشارکت در ارایه سایر دروس مرتبط (روش تحقیق، اخلاق در پژوهش، ...)
  • ارتقاء سطح علمی و توانمندسازی اعضای گروه از طریق شرکت در دوره‌ها و کارگاه های مورد نیاز
  • توانمندسازی اعضای هیات علمی و دانشجویان شاغل در دانشگاه از طریق برگزاری کارگاه­ها و برنامه ­های بازآموزی
  • مشارکت در اجرای پایان­ نامه­ های دانشجویی دانشجویان پزشکی و تحصیلات تکمیلی گروه­های آموزشی مستقر در کلیه دانشکده­ های دانشگاه
  • ارزشیابی مداوم اعضای گروه به منظور بررسی مشکلات آموزشی جهت رفع آنها

 

اهداف پژوهشی

  • تهیه پروپوزال های پژوهشی به منظور اجرای تحقیقات کاربردی  
  • مشارکت فعال در تدوین و اجرای طرح های تحقیقاتی سایر گروه‌های آموزشی مستقر در دانشکده ­های دانشگاه

 

 

کلیه اعضای گروه از ابتدای تاسیس تاکنون:

دکتر علی عالمی

دکتر فاطمه محمدزاده

دکتر علی­ محمد مختاری

دکتر حسین نظامی

دکتر سعید عرفان­پور

دکتر حمیدرضا توحیدی نیک

مهندس حسن احمدی

گروه در حال حاضر دارای سه عضو هیات علمی تمام وقت جغرافیایی (یک استاد تمام، دو استادیار) است.

 

 

معرفی مختصر رشته آمار زیستی

رشته آمار زیستی شاخه‌ای از آمار (کاربردی) است که در راستای حل مسائل و پاسخ به سئوالاتی که در حوزه علوم زیستی همچون بهداشت، پزشکی، ژنتیک، تغذیه و بیولوژی انسانی مطرح می‌شوند توسعه یافته است. تمرکز و تأکید این رشته بر گسترش و استفاده از روشهای آماری بوده، در زمینه گردآوری، خلاصه‌سازی، تجزیه و تحلیل داده‌های حاصل از پژوهش­ ها و تفسیر و استنتاج آماری یافته­ های پژوهشی تلاش می­نماید.

 

معرفی مختصر رشته اپیدمیولوژی

رشته اپیدمیولوژی (همه­ گیرشناسی) شاخه ای از علوم پایه پزشکی و بهداشت است که بر اساس تعریف، به دنبال تدوین و اجرای پژوهش ­هایی است تا با گردآوری و تحلیل داده های سلامت، رخداد و توزیع وقایع مرتبط با سلامت در جوامع را اندازه ­گیری نموده، با شناخت علل و عوامل مرتبط با آن به دنبال رفع مشکلات مرتبط با سلامت قدم بردارد و نهایتا مداخلات بهداشتی درمانی را در سطوح مختلف مورد ارزیابی قرار دهد.

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس