معرفی رشته بهداشت عمومی

ایجاد شده در ۱۸ تیر ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۲۲:۲۷ قبل از ظهر

تعریف رشته

رشته بهداشت عمومی شاخه اساسی از علوم بهداشتی است. دانشجویان و دانش آموختگان این رشته، وظیفه حفاظت سلامت و بهداشت را در کل جامعه بر عهده دارند. دانش آموختگان این رشته باید مجهز به مجموعه ای از علوم، مهارت ها و اعتقاداتی باشند که در جهت حفظ ، توسعه و ارتقاء سلامت جامعه تلاش نمایند.

معرفی گروه بهداشت عمومی

دانشگاه علوم پزشکی گناباد پذیرش دانشجو را در رشته کاردانی بهداشت خانواده از سال ۱۳۷۴ و کاردانی مبارزه با بیماریها از سال ۱۳۷۶ آغاز نموده و با تلاش پیگیر همکاران، این مقطع از سطح کاردانی ارتقا یافت و پذیرش دانشجو از نیمسال دوم تحصیلی ۱۳۸۷ کارشناسی ناپیوسته و سال ۱۳۸۹ کارشناسی پیوسته نیز مورد موافقت قرار گرفت.

اعضای محترم گروه بهداشت عمومی در حال حاضر عبارتند از :

    آقای دکتر علیرضا جعفری– دکترای تخصصی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت (مدیر گروه)
    آقای دکتر مهدی مشکی - دکترای تخصصی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت
    آقای دکتر علی عالمی– دکترای تخصصی اپیدمیولوژی
    آقای دکتر رضا اسماعیلی– دکترای تخصصی اقتصاد بهداشت
    آقای دکتر حسین روحانی- دکترای تخصصی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت
    خانم دکتر میترا دوگونچی- دکترای تخصصی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت
    خانم دکتر رویا زمانی- دکترای تخصصی دندانپزشکی / بیماری‌ های دهان و دندان
    خانم معصومه دانشفر _ کارشناس گروه

رسالت (mission)

سلامتی یک حق اساسی برای همه افراد است، لذا گروه بهداشت عمومی تلاش می کند در عملکرد و ترویج دیدگاه های خود به اصول اخلاقی عدالت، پاسخگویی، درستی و صداقت متعهد باشد. همچنین به عنوان یک نهاد دانشگاهی، اعضای گروه اعم از اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارشناسان وظایف خود را به عنوان یک نهاد واحد، هماهنگ و تیم محور انجام می دهند و ضمن احترام و پذیرش استعدادها و فعالیت های فردی، همواره به اهداف گروهی متعهد هستند.

رسالت گروه بهداشت عمومی ارتقای سلامت گروه های مختلف اجتماعی از طریق پیشگیری از بیماری ها و آسیب ها، تشخیص زودرس و دریافت مراقبت های سلامتی به هنگام و کاهش عوارض بیماری ها و آسیب های افراد است. گروه بهداشت عمومی در پی انجام این ماموریت ها از طریق انجام تحقیقات تاثیرگذار در سطح استانی، ملی و بین المللی، ارائه آموزش ها و افزایش همکاری و ارتباط با متولیان سلامت در بخش های مختلف بهداشت و درمان است. همچنین این گروه در پی توسعه همکاری های بین المللی در زمینه تحقیقات و جذب و تربیت دانشجوی خارجی در مقاطع مختلف می باشد.

چشم انداز(vision)

تخصص بهداشت عمومی نسبت به سایر تخصص های گروه پزشکی نزدیک ترین ارتباط را با نظام خدمات بهداشتی داشته و با ایجاد هماهنگی درون بخشی موجب ارتقاء سطح خدمات بهداشتی عمومی (آموزش بهداشت، بهداشت خانواده، مبارزه با بیماری ها، بهداشت روانی، تغذیه، و.....) و دستیابی سریع به اهداف بهداشت در هزاره سوم خواهد شد. دانش آموختگان این رشته سرمایه ای ارزشمند در راستای پاسخ گویی به نیاز های بهداشتی کشور در محیط های آموزش عالی و خدمات رسانی خواهند بود.

 اهداف کلی

آموزش و تربیت نیرو هایی که:

۱) با آگاهی و عملکرد همسو با نیازهای محیط، جامعه، خانواده و فرد و با ارزیابی و ارزشیابی عوامل خطر و مداخله و تغییر در سطح بهداشت محیط، جامعه، خانواده و فرد آشنا باشند.

۲) از چگونگی اثر گذاری عوامل انسانی، محیطی، اقتصادی و اجتماعی بر چگونگی تامین، حفظ و ارتقاء سلامتی در سطوح مختلف آشنا باشند.

۳) از چگونگی مداخله از طریق نیاز سنجی ها، آموزش بهداشت، کنترل اپیدمی ها، مراقبت از چگونگی تغذیه و تغییر در شاخص های سلامتی در سطح سلامت جامعه آگاهی داشته باشند.

اهداف آموزشی:

-   تربیت کارشناسان که مهم ترین وظایف آن ها برنامه ریزی بهداشتی، هدایت اجرایی، کنترل و نظارت، پشتیبانی علمی و فنی خدمات بهداشتی و پژوهش های کاربردی در سطح استان و شهرستان می باشد.

- تربیت مدیرانی توانمند و خلاق برای نظام شبکه ای بهداشت و درمان کشور که بتوانند در حیطه ی مسئولیت خود مشکلات و معضلات بهداشتی را از دیدگاه اپیدمیولوژیک مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و راهکارهای مناسب برای رفع این مشکلات را ارائه نمایند.

  - تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهری که بتواند از طریق آموزش اصول بهداشت و تغییر نگرش های نادرست بهداشتی در سطح جامعه به حل و رفع مشکلات و معضلات بهداشتی بپردازد.

- توانمند سازی مربیان آموزش بهورزی در زمینه آموزش جامعه نگر.

-      تربیت دانش آموختگانی متعهد و با دانش و مهارت و مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی  برای ایفای نقش خود در جامعه در راستای پاسخگویی به نیازهای بخش سلامت منطقه و کشور

-      تولید علم و فناوری در جهت اهداف عالیه ایران اسلامی و در زمینه های بهداشت و گسترش مرزهای دانش روز دنیا متناسب با نیازهای واقعی جامعه

-      ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی، بهداشتی مبتنی بر اصول و ارزش‌های انسانی- ‌اسلامی

-      مشارکت در تامین، حفظ و ارتقا سطح سلامت جامعه

-      پاسخگویی به نیازهای در حال تغییر جامعه، حفظ روز آمدی دانش و ارتقاء توانمندی‌ ها و  مهارت های حرفه‌‌ای فراگیران متناسب با تغییرات علمی و فناوری

-      توجه به سیاست های کلی سلامت در سطح ملی و منطقه ای، نقشه جامع علمی کشور، سند سلامت و سند تحول آموزش، اولویت های منطقه ای و معضلات بهداشتی جهانی

-       آمادگی های علمی و عملی فراگیران جهت ورود به مقاطع بعدی

-       تامین فضای فرهنگی و معنوی و نهادینه کردن ارزش های والای انسانی و اسلامی از جمله ایمان، اخلاص، توکّل و ایثار

 

 

 

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس